רפואה שלמה

רפואה שלמה

בזמננו, כאשר אדם חולה הולך לרופא, הוא מצפה להקלה מהירה של מכאוביו. הוא משוכנע שאפשר "לעשות משהו" נגד כל חולי ופגע ולכן, מצפים רוב החולים לקבל מהרופא כדורים נגד כאבים,  אנטיביוטיקה נגד דלקת וכו'.  המטופל המודרני, רגיל שמטפלים ב"הפרעה" ומצפה שהרופא יסלקה כמו שמתקנים תקר במכונית.

אכן, אנו חיים בתקופה אשר לרשותנו עומדות תרופות כה יעילות, שאף אחד לא חלם עליהן לפני 50 שנה. באמצעות תרופות אלו אפשר להעלים בזמן קצר דלקות ומצבי זיהום, להשתלט על מצבי חרדה קיצוניים ועל הרעלות, לשכך כאבים ולמנוע סיבוכים העלולים להוות סכנת חיים.
אפילו אדם שאיבד את שתי כליותיו, יכול להמשיך לחיות תודות לכליה המלאכותית, חולי סוכרת יכולים, בעזרת אינסולין, לנהל אורח חיים כמעט סדיר וכו'. התרופות הולכות ומשתכללות, פעילותן נעשית אינטנסיבית יותר ועל כן, אין פלא שאנשי מקצוע הרפואה, מאמינים כי בעיות הבריאות תיפתרנה כליל בעשרות השנים הבאות.

האומנם ?

ללא ספק, קצרה הרפואה בזמננו הצלחות מרשימות במלחמתה במחלות. אולם יש לראות בברור, על מה מתבססות הצלחות אלה.
בניית הכליה המלאכותית היא הישג טכני בראש ובראשונה, פיתוח תרופות רבות עוצמה הוא תוצאה של מחקר כימי, מכשירים משוכללים העומדים לרשות הרופא, הישג שיש לזקוף לזכותם של פיסיקאים , מדענים וכו'.
התקדמות הרפואה אינה, על כן, בראש ובראשונה פרי הכושר הרפואי כי אם תוצאת ההישגים של טכנולוגיה, כימיה ופיסיקה, כלומר – מדעי הטבע.
נכון שיש לעשות שימוש באותם ממצאי מחקר, אולם מה שקרה הוא, שהרפואה הפכה כפופה, במידה הולכת וגוברת לתחומי המדע הללו ובכך התכחשה למהותה. הסובל בתהליך זה, בגלל "הישגיה" של הרפואה, הוא החולה, כלומר האדם וזאת משום שאבדה כאן ראיית מהותו הכוללת של האדם.

התפתחות זו הולידה מצב בו נמנע מבני האדם להבין את פשר המחלה ומשמעותה. אין הם מסוגלים ליצור יחס פנימי והבנתי למחלה. הם מתייחסים אליה כאל בעיה טכנית בלבד, כלומר רואים בה רק תקלה במהלך התקין של פעילותם, רק ליקוי, אשר אין החולה שותף להיווצרותו ואין הוא שותף לתיקונו. למעשה, זה עניינו הבלעדי של הרופא.

הדרך היחידה שבה תוכל רפואת העתיד לרפא את האדם באמת ממחלותיו, היא על ידי הנחית החולה להבנת מחלתו, לימוד ללקיחת אחריות מתמדת על אורח חייו ולהשפעתו החיובית והשלילית על תפקוד גופו.
מחלה היא עניין טכני בלבד, שטכנאי יכול לתקן אותו, למראית עין בלבד.
האמת היא שהגוף היא מערכת נשגבת מבינתנו, שבאמצעות חתירה תמידית להבנתה, נוכל להיות מאושרים ובריאים. אנו רואים זאת כמטרה עיקרית בעבודתנו ב"רפואה שלמה".

בברכת רפואה שלמה, גלעד שחם.